Western Australia Recent Bird Sightings (WABN 134)

Email Alan Collins (sightings@birdswa.com.au) with details of your sightings.

The sightings highlighted in red will be included in the WA Bird Notes Issue 134 (June 2010). The sightings highlighted in bold red are the most unusual sightings and require some notes supporting the sightings.  Sightings of immediate interest to other birders can also be copied to the birdswa email list and the birding-aus email list.  The taxonomy published in Christidis & Boles 2008 is used. Click here for the previous sightings. You are welcome to email JPG photographs of birds to be identified.

Perth & Mandurah (within UBD Street Directory) (Suburbs in parentheses)

Date Observers Species

Location

27/04/2010 Heather Adamson Australian Bustard (1) ??? (Furnissdale)
26/04/2010 Josan Moss Eclectus Parrot (female) aviary release Brighton Road (Scarborough)
25/04/2010 Malcolm Beeton Indian Ringneck (1) aviary release Hennessy Reserve (Mandurah)
24/04/2010 Heather Adamson Western Yellow Robin (1) Woodlands Parade (Stakehill)
20/04/2010 Wynton Maddeford Radjah Shelduck (1) Bibra Lake (Bibra Lake)
20/04/2010 Ben Allen Spotless Crake (1) Swan River (Claisebrook)
17/04/2010 Wynton Maddeford Square-tailed Kite (1) golf course (The Vines)
17/04/2010 Fred Coles Chestnut Teal (male) Eric Singleton NR (Bayswater)
16/04/2010 Ted & Maureen Cawley Eastern Reef Egret (1) boat ramp (Ocean Reef)
16/04/2010 Elizabeth Compston Common Noddy (probable) Cottesloe Beach (Cottesloe)
16/04/2010 John Vogel Arctic Skua (1)
Fairy Tern (7)
Woodman Point (Munster)
14/04/2010 Jason Radonich Red-tailed Black-Cockatoo (28) Power Avenue (Wattleup)
12/04/2010 John Vogel Black-tailed Godwit (6) Alfred Cove (Attadale)
11/04/2010 Alan Galbraith et al. Restless Flycatcher (1) Kent Street Weir (Ferndale)
10/04/2010 Robyn Pickering Square-tailed Kite (1) Jandakot Road (Jandakot)
08/04/2010 Wes Bancroft Masked Lapwing (1) (subspecies novaehollandiae) Champion Lakes (Champion Lakes)
05/04/2010 Oliver Cann Radjah Shelduck (1) Bibra Lake (Bibra Lake)
05/04/2010 Paul Freeman Willie Wagtail (40) Herdsman Lake (Herdsman)
04/04/2010 John Graff Little Egret (2)
Glossy Ibis (42+)
Red-kneed Dotterel (2)
Herdsman Lake (Herdsman)
03/04/2010 John Graff Pacific Gull (1)
White-winged Fairy-wren (5)
City Beach (City Beach)
02/04/2010 John Graff Western Spinebill (1) garden (Menora)
31/03/2010 Darryl Jones Eastern Reef Egret (1) Ocean Reef boat ramp (Ocean Reef)
31/03/2010 Darryl Jones Red-capped Robin (1) Pinnaroo Valley Memorial Park (Padbury)
30/03/2010 Graham Armstrong Southern Boobook (heard) Gilbertson Road (Kardinya)
29/03/2010 Wayne Eddy Red-capped Robin (1) Lake Gwelup (Gwelup)
26/03/2010 Darryl Jones White-breasted Robin (1) near Ocean Reef Marina (Ocean Reef)
24/03/2010 John Nilson Red-tailed Black-Cockatoo (6) ??? (Coolbellup)
22/03/2010 Gillian Armstrong Radjah Shelduck (1) Bibra Lake (Bibra Lake)
20/03/2010 John Graff Cattle Egret (1)
Square-tailed Kite (1)
Spotless Crake (7)
Black-winged Stilt (1,100)
Lake Joondalup (Joondalup)
20/03/2010 Wynton Maddeford Square-tailed Kite (1) golf course (The Vines)
19/03/2010 Michael Hancock Tawny-crowned Honeyeater (2) Star Swamp (Waterman)
18/03/2010 Nigel Jackett Chestnut Teal (1) Jackadder Lake (Woodlands)
17/03/2010 Maris Lauva Southern Boobook (heard) park (Dianella)
14/03/2010 John Graff Masked Lapwing (1) (subspecies novaehollandiae) Yangebup Lake (Yangebup)
14/03/2010 John Graff Banded Stilt (4)
Red-necked Avocet (10)
Marsh Sandpiper (1)
Wood Sandpiper (13)
Red-tailed Black-Cockatoo (5)
Kogolup Swamp (Beeliar)
13/03/2010 Fred Coles Fork-tailed Swift (5) Len Howard Reserve (Erskine)
13/03/2010 Bill Rutherford White-browed Scrubwren (1) Settlers Cottage (Herdsman)
13/03/2010 Bill Rutherford White-fronted Chat (35) Herdsman Lake (Herdsman)
13/03/2010 BAWA Excursion (John Graff) Buff-banded Rail (4)
Spotless Crake (1)
Black-winged Stilt (20)
Banded Stilt (1)
Red-necked Avocet (3)
Black-fronted Dotterel (20)
Red-kneed Dotterel (3)
Common Sandpiper (1)
Common Greenshank (2)
Herdsman Lake (Herdsman)
13/03/2010 Robyn Pickering Australian Spotted Crake (1)
Spotless Crake (10)
Black-winged Stilt (80)
Banded Stilt (3)
Red-necked Avocet (25)
Common Greenshank (3)
Marsh Sandpiper (1)
Red-necked Stint (1)
Long-toed Stint (1)
Kogolup Swamp (Beeliar)
13/03/2010 Robyn Pickering Masked Lapwing (1) (subspecies novaehollandiae) Yangebup Lake (Yangebup)
12/03/2010 Darryl Jones Southern Boobook (1) Warwick Road (Duncraig)
12/03/2010 Wayne Merritt Black-tailed Godwit (1) Picnic Cove (Edgewater)
12/03/2010 Martin Cake Fork-tailed Swift (1) Herdsman Lake (Herdsman)
12/03/2010 Martin Cake Fork-tailed Swift (2) Lake Monger (Glendalough)
11/03/2010 Martin Cake Masked Lapwing (1) (subspecies novaehollandiae)
Wood Sandpiper (17)
Kogolup Swamp (Beeliar)
08/03/2010 Nigel Jackett Southern Boobook (heard) garden (Doubleview)
07/03/2010 Ian & Ethan Dilley Radjah Shelduck (1) Bibra Lake (Bibra Lake)
07/03/2010 BAWA Excursion (John Graff) Long-toed Stint (4) Peel Inlet (South Yunderup)
03/03/2010 Robyn Pickering Australian Spotted Crake (11)
Spotless Crake (10)
Black-winged Stilt (130)
Banded Stilt (3)
Red-necked Avocet (31)
Masked Lapwing (1) (subspecies novaehollandiae)
Common Greenshank (4)
Marsh Sandpiper (1)
Wood Sandpiper (5)
Sharp-tailed Sandpiper (22)
Kogolup Swamp (Beeliar)
02/03/2010 Maris Lauva Fork-tailed Swift (6) Maurice Hamer Reserve (Herdsman)
25/02/2010 Robyn Pickering Radjah Shelduck (1) Maurice Hamer Reserve (Herdsman)
25/02/2010 Helen Clark Radjah Shelduck (1) Maurice Hamer Reserve (Herdsman)
21/02/2010 Richard & Liz King Red-necked Avocet (12)
Long-toed Stint (2)
Floreat Waters (Herdsman)
19/02/2010 Ted & Maureen Cawley Radjah Shelduck (1)
Whiskered Tern (2)
Yangebup Lake (Beeliar)
14/02/2010 Alan Galbraith Tawny-crowned Honeyeater (1) Wireless Hill (Mt Pleasant)
13/02/2010 Mark Newman Banded Lapwing (1)
Bar-tailed Godwit (73)
Great Knot (5)
Curlew Sandpiper (9)
Peel Inlet (Nairns)
12/02/2010 Belinda Forbes Red-necked Avocet (30+) Maurice Hamer Reserve (Herdsman)
11/02/2010 Mark Newman Pink-eared Duck (1,300)
Australasian Shoveler (700)
Blue-billed Duck (600)
Hoary-headed Grebe (450)
Yangebup Lake (Yangebup)
10/02/2010 Jeff Turpin Square-tailed Kite (1) Lefroy Street (Mt Nasura)
09/02/2010 Mark Stanley Banded Stilt (4) Perry Lakes (Perry Lakes)
09/02/2010 Gillian Pitt Red-necked Avocet (9) Floreat Waters (Herdsman)
08/02/2010 Toni Webster Buff-banded Rail (4)
Banded Stilt (8)
Whimbrel (1)
Red-necked Stint (91)
Alfred Cove (Attadale)
08/02/2010 Maris Lauva Banded Stilt (10)
Pacific Golden Plover (2)
Alfred Cove (Attadale)
08/02/2010 Joan Gye Great Knot (4) Woodman Point (Munster)
07/02/2010 BAWA Excursion (Robyn Pickering) Chestnut Teal (1) Erskine Lakes (Erskine)
07/02/2010 BAWA Excursion (Robyn Pickering) Eastern Barn Owl (1) Samphire Cove (Halls Head)
07/02/2010 BAWA Excursion (Robyn Pickering) Terek Sandpiper (1) Peel Inlet (Nairns)
06/02/2010 Mark Newman Brown Songlark (2) ALCOA Wellard Wetlands (Baldivis)
06/02/2010 Robyn Pickering Radjah Shelduck (1)
Black-winged Stilt (60)
Banded Stilt (5)
Red-kneed Dotterel (1)
South Lake (South Lake)
06/02/2010 Robyn Pickering Chestnut Teal (male)
Glossy Ibis (5)
Wood Sandpiper (4)
Kogolup Lake (Beeliar)
06/02/2010 Nigel Jackett Tawny Frogmouth (1) Trigg Bushland Reserve (Trigg)
05/02/2010 Andrew Sutherland Spotless Crake (1) ALCOA Wellard Wetlands (Baldivis)
04/02/2010 Nigel Jackett Wood Sandpiper (2)
Long-toed Stint (3)
Floreat Waters (Herdsman)
02/02/2010 Belinda Forbes Wood Sandpiper (2) Floreat Waters (Herdsman)
31/01/2010 Michael Pudovskis Red-necked Avocet (1)
Splendid Fairy-wren (1)
Herdsman Lake (Herdsman)
30/01/2010 Oliver Cann Red-necked Avocet (50) Bibra Lake (Bibra Lake)
28/01/2010 Jeff Turpin Peregrine Falcon (1) Koondoola Bushland (Koondoola)

 

South West (Murchison River to Esperance) (Shires in parentheses)

Date Observers Species

Location

30/04/2010 Anne Gadsby Double-banded Plover (1) Wellstead Estuary Bremer Bay (Jerramungup)
15/04/2010 Joe Fontaine Australian Bustard (1) ~20km N of Jurien (Dandaragan)
05/04/2010 June Morrison Little Egret (1) Princess Royal Harbour (Albany)
03/04/2010 Robyn Pickering Banded Stilt (12)
Double-banded Plover (1)
Long-toed Stint (3)
Hay River mouth (Denmark)
29/03/2010 Greg Harewood Australian Bustard (1) 2km S of Guilderton (Gingin)
28/03/2010 Nigel Jackett Chestnut Teal (male) Greenough River (Mullewa)
28/03/2010 Chris Tate Spotless Crake (3) Big Swamp (Bunbury)
23/03/2010 Brenden Metcalf White-breasted Robin (1) Crossman (Boddington)
22/03/2010 Peter Taylor Southern Emu-wren (3) Lake Muir NR (Manjimup)
22/03/2010 Peter Taylor Wood Sandpiper (14) Red Lake (Manjimup)
16/03/2010 Dick Shore Black Bittern (1) Blackwood River (Augusta - Margaret River)
13/03/2010 Sue Kalab Eastern Curlew (2) Leschenault Inlet (Bunbury)
05/03/2010 Ian Wheeler Long-toed Stint (1) Red Lake (Manjimup)
04/03/2010 Geoff Taylor Eastern Reef Egret (grey) Prawn Rock Channel (Denmark)
02/03/2010 Sue Kalab Sooty Oystercatcher (2) near lighthouse (Bunbury)
01/03/2010 BAWA Excursion (Sue Abbotts) Spotted Harrier (1)
Baillon's Crake (1)
Australian Spotted Crake (10)
Spotless Crake (10)
sewerage works (Busselton)
28/02/2010 BAWA Excursion (Sue Abbotts) Ruff (1) Wonnerup Inlet (Busselton)
16-22/02/2010 Steve Elson BUFF-BREASTED SANDPIPER (1) lake near Cranbrook (Cranbrook)
12/02/2010 Anne Gadsby Light-mantled Sooty Albatross (1) beach washed Point Ann (Jerramungup)
10/02/2010 Jeff Turpin Square-tailed Kite (1)
Southern Emu-wren (3)
Wilbinga (Gingin)
07/02/2010 Anne Bondin et al. Glossy Ibis (12) Lake Nenamup (Albany)
06/02/2010 Kim Williams Pacific Golden Plover (8) Stirling Wetlands (Capel)
29/01/2010 John Nilson Square-tailed Kite (1) near Dunsborough (Busselton)
27/01/2010 John Nilson Square-tailed Kite (1) Bunker Bay (Busselton)
21/01/2010 John Nilson Rainbow Bee-eater (22) near Dunsborough (Busselton)
18/01/2010 Anne Gadsby Wandering Albatross (1) beach washed Bremer Bay (Jerramungup)
17/01/2010 Kim Williams Glossy Ibis (20) Willmott's Lake (Busselton)

 

Arid Zone (Shires in parentheses)

Date Observers Species

Location

16/04/2010 Nigel Jackett Peregrine Falcon (1) Minga Well (East Pilbara)
12/04/2010 Nigel Jackett Plumed Whistling-Duck (1)
White-bellied Sea-Eagle (1)
Minga Well (East Pilbara)
09/04/2010 Stephen Clarke Royal Spoonbill (1) Maitland River (Roebourne)
04/04/2010 Wayne Merritt Eastern Osprey (1)
White-bellied Sea-Eagle (1)
Wood Sandpiper (1)
Red-necked Stint (1)
Gascoyne Junction (Upper Gascoyne)
01/04/2010 Stephen Clarke Beach Stone-curlew (1) near Karratha Golf Course (Roebourne)
16/03/2010 Nathan Waugh Rufous Songlark (1) Barrow Island

 

Kimberley (Shires in parentheses)

Date Observers Species

Location

16/04/2010 Alexander Watson Gouldian Finch (2) Dreaming Statues Wyndham (Wyndham - East Kimberley)
15/04/2010 Alexander Watson Purple-crowned Fairy-wren (1) Home Valley Station (Wyndham - East Kimberley)
01/03/2010 Adrian Boyle Semipalmated Plover (1) sewage ponds (Broome)
06/02/2010 George Swann Semipalmated Plover (1) sewage ponds (Broome)

 

Ashmore Reef

 

Christmas Island

Date Observers Species

Location

01/03/2010 Richard Baxter (NSW) CINNAMON BITTERN (male) golf course to resort
25/02/2010 Richard Baxter (NSW) BLUE-WINGED PITTA (remains) Thundercliff Cave

 

Cocos Islands

 

© Copyright BAWA 2001-2011

Visits

Last Modified 14th May 2010